Ο λογοτεχνικός διαγωνισμός του Πολιτιστικού Οργανισμού Δήμου Αγίου Νικολάου, έκλεισε ένα τέταρτο του αιώνα. Το απόγευμα της Κυριακής (7/9), δόθηκαν τα βραβεία στους διακριθέντες. Αυτή τη φορά, οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο, αν και σε κάποια είδη δεν δόθηκαν βραβεία, λόγω χαμηλού επιπέδου συμμετοχών.
Παρουσίασε ο αντιπρόεδρος του Πολιτιστικού Οργανισμού Γιώργος Ταβλάς, διάβασαν οι: Μαρία Στεφανάκη, Πόπη Κοζύρη, Βρεττός Μυλωνάς και Κωστής Παπαδάκης:
Τα βραβεία:
1.όλα σε τάξη
2.πλατείες ελευθερίας
3.πρόβα κειμένου
Β’ βραβείο ποίησης: (Αντιγόνη Κ) Γεωργία Αμοιρίδου,
1.αποσπασματικά…από το μεσημέρι ως τα μεσάνυχτα
Γ’ βραβείο ποίησης: (ΙΑΣΠΙΣ) Γεωργία Κορδατζάκη.
1.οι καρέκλες
2.το τσιγάρο
3.χειμώνας
Έπαινος στην ποίηση:(Άγγελος Αυγουστάκης), Μιχάλης Ξυνός,
1.Ματίνα η Λατινική Αμερική
2.Στις σκοτεινές μου ώρες
3.ο αριστερός ληστής
Έπαινος στην ποίηση:(Οδυσσέας Τερζάκης) Κουνουγάκης Μάνος
1.πριν την πυρά
2.αστρικές ροές
3.Vive la Celiza!
Α’ βραβείο Διηγήματος: (ΥΑΚΙΝΘΗ) Ελένη Τσατσάκη,
«Τεστ κυήσεως θετικό»
Β’ βραβείο Διηγήματος: (Μανουσάκι) Ευθαλία
« δραπετεύοντας μ’ έναν άγγελο »
Γ’ βραβείο Διηγήματος: (Αρκάδιος Γαλάνης) Μιχάλης Νικολακάκης,
« του έθνους μας οι εχθροί »
Έπαινος Διηγήματος: (ΤΑΣΟΥ) Αναστασία Βιτωράκη
« να ξαναγίνεις πάλι ροζ »
Α’ βραβείο θεάτρου: (Αντιγόνη Κ) Γεωργία Αμοιρίδου,
«ο καθρέφτης»
Έπαινος θεάτρου: (Χάρισμα) Θεοδοσία Αργυράκη-Ασαριωτάκη
«ο ονειροφώτης»
Α’ βραβείο παιδικής λογοτεχνίας (Ζυγός) Ευπραξια Σαραντίδου-Απιδιανάκη
«ο Πινόκιο και η μικρή Μαιρούλα»
Β’ βραβείο παιδικής λογοτεχνίας (Ο παράμυθος) Γιάννης Μανιαδάκης
«Η μουσική»
Γ’ βραβείο παιδικής λογοτεχνίας: (Χάρισμα) Θεοδοσία Αργυράκη-Ασαριωτάκη
«Ο τετράγωνος Γίγαντας»
Έπαινος παιδικής λογοτεχνίας: (Κεραυνός) Αλέξανδρος Κατσάρεβιτς, (12 ετών)
«τα Χριστούγεννα του κομπιούτερ»
Βραβεία Νεολαίας
Βραβείο θεάτρου νεολαίας: (Γητευτής ονείρων) Ευάγγελος Παπαδάκης Φοιτητής
«Παραμύθια για παιδιά δίχως πατέρα »
Βραβείο ποίησης νεολαίας: (Σοφία Δοξάκη) Κοκολάκη Παρασκευή.
1.η απώλεια
2.Ελένη Τρωάδα όχι αργεία
3.η πτώση από το άλογο
ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΝΤΙΝΑΔΑΣ
Α’ βραβείο μαντινάδας: ΔΕΝ απονέμεται
Β’ βραβείο μαντινάδας: (Άζύλακας) Αιμίλιος Μασσάρος
Γ’ βραβείο μαντινάδας (δροσοσταλιά) Γρηγοράκη Πόπη Σολωμού
Έπαινος μαντινάδας: (βροχή) Δήμητρα Λούπη –Πασαριβάκη
ΚΡΗΤΙΚΗ ΗΘΟΓΡΑΦΙΑ
Α’ βραβείο Κρητικής ηθογραφίας: (παππούς) Εμμανουήλ Πηγάκης,
Β’ βραβείο Κρητικής ηθογραφίας: (Μουσαφίρισσα) Ζωγραφάκη- Σπυριδάκη Μαρία
Γ’ βραβείο Κρητικής ηθογραφίας: (Γεροντόμυλος) Σοφία Πελεκάνου
Έπαινος Κρητικής ηθογραφίας: (Γαλήνη) Αικατερίνη Τουτουδάκη