Ο Στεφανουδάκης στον ακοντισμό κατηγορίας F54 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης έφερε την Ελλάδα ακόμη πιο ψηλά στην κατάταξη των μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που φιλοξενείται για τέταρτη και προτελευταία ημέρα στο Σουόνσι της Ουαλίας.

Ο Στεφανουδάκης στον ακοντισμό κατηγορίας F54 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και έφερε την Ελλάδα στην 14η θέση του σχετικού πίνακα με δύο χρυσά, τρία ασημένια και τέσσερα χάλκινα μετάλλια. Να σημειωθεί ότι ο Χρήστος Κάπελλας ήταν τρίτος στο άλμα εις ύψος όμως λόγω μικρής συμμετοχής δεν πήρε μετάλλιο.

Ο Στεφανουδάκης είχε τρεις βολές πάνω από τα 26 μέτρα, με την τέταρτη προσπάθεια να μετριέται στα 26.88, επίδοση που τον έφερε και στην δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Έλληνα Παραολυμπιονίκη ήταν 26.53, 25.61, 26.01 και 24.55 μέτρα. Στον ίδιο τελικό, ο Αθανάσιος Τσιβίλης ήταν 6ος με επίδοση 19.77μ. που αποτελεί και εφετινό προσωπικό ρεκόρ. Ο Τσιβίλης είχε ακόμη μία βολή πάνω από τα 19 μέτρα και συγκεκριμένα 19.23μ.

Στο άλμα εις ύψος ο Χρήστος Κάπελλας ήταν τρίτος αλλά λόγω μικρής συμμετοχής δεν ανέβηκε στο βάθρο των νικητών. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ξεπέρασε το 1.65μ. με την τρίτη προσπάθεια, ενώ πέρασε με την πρώτη το 1.55μ. αλλά και το 1.60μ., είχε όμως τρεις αποτυχημένες στο 1.70μ.

Εξαιρετική εμφάνιση, που συνοδεύτηκε και από ένα μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ, πραγματοποίησε ο Ιάσωνας Γαντές στα 400μ. κατηγορίας Τ37. Ο πρωταθλητής του Ηρόδικου κάλυψε την απόσταση σε 58.07, συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Αθανάσιου Κουρτέση από το 2011 που ήταν 1:08.70 και παράλληλα κατέκτησε την 4η θέση στον τελικό του αγωνίσματος.

Τέλος ο Μιλτιάδης Κυριακίδης ήταν 7ος στην δισκοβολία κατηγορίας F44 με καλύτερη βολή 40.29μ, ενώ ο Αλέξανδρος Μπέρμπερης ήταν 5ος στη σφαίρα κατηγορίας F46 με επίδοση 11.03μ.