omada_veteranonΟι αγώνες ήταν πολύ υψηλού ποιοτικού επιπέδου αλλά έπασχαν πολύ στην οργάνωση. Συμμετείχαν 1300 αθλητές από 8 χώρες των Βαλκανίων. Η Ελλάδα σαν εμφάνιση κέρδισε τις περισσότερες νίκες και με πολύ υψηλές επιδόσεις. Αυτό που παρατηρήσαμε ήταν ότι , και από την Ελλάδα , αλλά και από τις άλλες χώρες ξεκίνησαν συμμετοχή πολλοί νέοι αθλητές στις κατηγορίες των Βετεράνων.

Σύνδεσμος Κρήτης καταξιώνεται σιγά σιγά όχι μόνο σε πανελλήνιο επίπεδο αλλά και σε διαβαλκανικό.

Οι δηλωθέντες αθλητές από την Κρήτη ήταν 12. Από αυτούς δεν παρευρέθηκαν οι Ζωγλοπίτης Γιάννης και Λιουδάκης Μανόλης. Η μη συμμετοχή του Ζωγλοπίτη Μ40  ήταν μεγάλη απώλεια για την Κρητική ομάδα καθώς είχε στο χέρι του 3 χρυσά με βάση τους χρόνους του στα 100, 200 και στην σκυτάλη με την Ελληνική ομάδα.. Ένας τραυματισμός του στο πόδι, σε συνδυασμό με το ότι έγινε πρόσφατα πατέρας για δεύτερη φορά, τον απέτρεψαν από την συμμετοχή του. Ο Λιουδάκης  Μ 65 που θα  ήταν και η πρώτη συμμετοχή του σε Βαλκανικούς αγώνες είχε πιθανότητες για μετάλλιο , αλλά λόγω ανωτέρας βίας δεν μπόρεσε να συμμετάσχει..

Ο Φρουδάκης Μιχάλης Μ45 στέλεχος μεγάλης εταιρείας, , από το Ηράκλειο, είναι ένας Βετεράνος αθλητής που έχει πλέον μπολιαστεί με την φιλοσοφία του βετερανικού κινήματος για υγεία και μακροζωία . Είχε πολλούς και δύσκολους αντιπάλους να συναγωνιστεί, πρώην τέρατα στις ρίψεις . Όμως κατάφερε ηρωικά να κερδίσει στην  ΣΦΑΙΡΑ 3η θέση (Χάλκινο) με  12,16 μ.  , και στον ΔΙΣΚΟ  2η θέση με  36,30 μ.

Η Βαινά Αθηνά , γυμνάστρια, από το Ηράκλειο, νέα αθλήτρια στον σύνδεσμο , εκπροσωπώντας της γυναίκες της Κρήτης έκανε μια θαυμάσια εμφάνιση , παρά το ότι δεν είχε εμπειρία από διεθνείς αγώνες Βετεράνων, κερδίζοντας 1η θέση στο μήκος  (Χρυσό)  με 3,60 μ και 3η στα 100 μ. με  17΄΄ 00 . Και η Αθηνά είναι πλέον μπολιασμένη στην διαχρονική άθληση και σαν γυμνάστρια θα είναι το παράδειγμα στους μαθητές της και προς όλους τους πολίτες.

Ο Αλέξης Γιώργος Μ 50 γυμναστής , έχοντας κάνει καλή προετοιμασία , χωρίς τραυματισμούς αυτή τη φορά και με την μεγάλη του εμπειρία από διεθνείς αγώνες κέρδισε 1η θέση (Χρυσό) στα 100 μ. 12΄΄47 με πολύ σκληρό συναγωνισμό με αυτήν την κατηγορία αθλητών(3 σειρές)  2η θέση στα 200 μ με 26΄΄10 . Και εδώ ήταν δύσκολος ο συναγωνισμός καθώς ήταν 3 σειρές που συμμετείχαν και 400σάρηδες και 1η θέση (Χρυσό) στην σκυταλοδρομία 4Χ100 με την Εθνική ομάδα..

Η μεγάλη όμως μορφή της Κρητικής αποστολής ήταν ο 76χρονος Ανδρουλάκης Βασίλης Μ75, συνταξιούχος λογιστής από το Ηράκλειο και παππούς, ο οποίος δίνει δύναμη και κουράγιο σε όλους μας. Κέρδισε 1η θέση (Χρυσό) στον ημιμαραθώνιο που ο συναγωνισμός ήταν πολύ δύσκολος . Ο Βασίλης έχοντας αρκετή εμπειρία από αγώνες και σταθερός φίλος του διαχρονικού αθλητισμού είναι λαμπρό παράδειγμα υγείας για όλους μας είναι δε και λογοτέχνης, μαντιναδολόγος της κρητική παράδοσης.

Ο Κανίδης Μάκης Μ50, από το Ρέθυμνο, βιοτέχνης αεραγωγών, κέρδισε 5η θέση στην σφαίρα με 11,47 μ. και 8η θέση στον δίσκο με 32, 54 μ. Ο Μάκης τα τελευταία 3 χρόνια είναι σταθερός στην φιλοσοφία της διαχρονικής άθλησης και εκπροσωπεί τον σύνδεσμό μας στο Ρέθυμνο. Στην κατηγορία του υπήρξε κυριολεκτικά σφαγή. Ο συναγωνισμός περισσότερος  από όποιαδήποτε φορά . Κατέβηκαν νέοι Βετεράνοι αθλητές που άρχισαν να μεταπηδούν από τον επίσημο αγωνιστικό αθλητισμό στον Βετερανισμό και ο συναγωνισμός υπήρξε σκληρός. Όμως ο Μάκης έχοντας σαν υπέρτατη αξία την βελτίωση του εαυτού του είναι νικητής.

Ο Καλέργης Ανδρέας Μ40, από το Ρέθυμνο, πυροσβέστης, είναι νέο μέλος του συνδέσμου μας και ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχε σε αγώνες Βετεράνων. Ισχύει ότι και με τον Μάκη. Σκληρές μάχες στην κατηγορία του με πολύ μεγάλους αθλητές. Κέρδισε 5η θέση στη σφαίρα και 4η θέση στον δίσκο. Ο Ανδρέας με τους αγώνες αυτούς μπολιάστηκε κυριολεκτικά με την διαχρονική άθληση και πιστεύουμε ότι θα είναι ένα καλό παράδειγμα στο περιβάλλον του για την μετάδοση του Βετερανικού κινήματος.

Ο Κτιστόπουλος Χρήστος Μ40, καθηγητής μαθηματικών, από το Ρέθυμνο είναι ίσως ο καλλίτερος Έλληνας και ένας από τους καλλίτερους των Βαλκανίων στο τριπλούν. Ήλθε στο σύνδεσμό μας με μεταγραφή από την Αθήνα. Κέρδισε 1η θέση στο τριπλούν με 11,95 μ. Εκπροσωπεί ένα από τα πιο δύσκολα αγωνίσματα του στίβου και σίγουρα είχε πολλούς αντιπάλους από τις άλλες χώρες που κατάφερε να τους κερδίσει.

Ο Δασκαλάκης Νίκος(Μ40) από τα Χανιά, αστυνομικός, δημοτικός σύμβουλος και πρώην αντιδήμαρχος Χανίων. Νέο μέλος του συνδέσμου μας. Πρώτη συμμετοχή του σε αγώνες Βετεράνων με αξιώσεις .Κέρδισε 2η θέση στο ακόντιο με επίδοση 45,41 μ.

Είναι ένα παράδειγμα ανθρώπου που ενώ δραστηριοποιείται στα κοινά έχει δώσει προτεραιότητα στην υγεία μέσω της διαχρονικής άθλησης.

Ο Καταπότης Μιχάλης Μ60, από το Ηράκλειο, Ιατρός, είναι παλιό μέλος του συνδέσμου μας με πολλές συμμετοχές σε αγώνες Βετεράνων και σε διεθνείς ιατρικούς αγώνες, αγώνες κολύμβησης και δεινός καλλιτέχνης του μπουζουκιού. Κέρδισε 5η θέση στον δίσκο με 28,40 μ και 4η θέση στο ακόντιο με 25,80 μ. Ο Μιχάλης αυτή τη φορά παρά το ότι έμπειρος στους αγώνες ήλθε κουρασμένος από την Κρήτη λόγο οικοδομικών εργασιών. Το αποτέλεσμα φάνηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο , αλλά σαν Βετεράνοι αθλητές , έχουμε όλοι τις προκλήσεις μας και μόνο η συμμετοχή μας  στους αγώνες είναι τεράστιο κατόρθωμα. Είναι δε ανά πάσα στιγμή έτοιμος σε όλες τις προσκλήσεις του συνδέσμου μας να τον εκπροσωπεί και είμαστε υπερήφανοι που έχουμε τέτοιους φίλους και διαχρονικούς συναθλητές.

Τέλος «ο Φτερωτός γιατρός» , Λυρατζάκης Γιάννης Μ60, γιατρός, από το Ηράκλειο. Κέρδισε 1η θέση στα 100 μ με 13΄΄ 90 . Ο Γιάννης όπως και ο Μιχάλης είναι παλιό μέλος του συνδέσμου , συμμετέχει ανελλιπώς  στους αγώνες των Βετεράνων στίβου. Είναι ο πιο γρήγορος αθλητής στην κατηγορία του στην Ελλάδα και ένας από τους καλλίτερους στα Βαλκάνια..

Ενας ακόμη αθλητής από την Κρήτη συμμετείχε. Ο Πατακός Μανόλης.Ο Μανόλης λαμβάνει μέρος σε διάφορα αγωνίσματα στίβου. Είναι συνταξιούχος του ΟΓΑ και έχει βρει τον Βετερανισμό σαν Ψυχική θεραπεία. Όμως  είναι εγγεγραμμένος στον σύνδεσμο του Πειραιά και παίρνει μεταγραφή για τον σύνδεσμό μας αυτόν τον καιρό.