Η θεματολογία είχε να κάνει με: Κομποστοποίηση και λίπανση με χρήση κομπόστ, φυτικές συνταγές για λίπανση, βιολογική φυτοπροστασία με χρήση εντόμων, συνταγές βιολογικής φυτοπροστασίας με φυσικά μέσα.
Οι κυρίες Πηγιάκη και Χριστοδουλοπούλου, μίλησαν με αρκετές λεπτομέρειες για όλα αυτά, δίδοντας ακόμα πρακτικά παραδείγματα χρήσης ακίνδυνων υλικών και ουσιών της καθημερινότητας οι οποίες μπορούν να λειτουργήσουν προστατευτικά για τις καλλιέργειες. Πρακτικές οι οποίες χρησιμοποιούνταν κατά κόρον από τους προγόνους μας, όντας μέρος της καθημερινότητας τους, τις οποίες εμείς έχουμε ξεχάσει, αφού πλέον έχουμε εξελιχφθεί σε λάτρεις της ευκολίας.
Ακόμα, στο χώρο υπήρχαν αγροτικά προϊόντα βιολογικής παραγωγής της κυρίας Χριστοδουλοπούλου, ζωντανό παράδειγμα μιας πρακτικής που μπορεί να παράγει τέλεια και πολύ πιο ασφαλή, λαχανικά, μελιτζάνες, ντομάτες, χωρίς τη χρήση επικίνδυνων χημικών.
Οι κυρίες του συλλόγου φρόντισαν για το κέρασμα των καλεσμένων, με ντόπιες γεύσεις και ρακή.