![Οι άγρυπνοι φρουροί του πράσινου της Γιαμπουδάκη](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/20161013_124714.jpg?resize=640%2C360)
Όταν ο δήμος Αγίου Νικολάου, ολοκλήρωση την ανάπλαση της περιοχής περί τις οδούς Ρούσου Καπετανάκη και Γιαμπουδάκη, στη τελευταία, αφέθηκε μια λωρίδα – αλιτάνα για να φυτευτούν διάφορα, από λουλούδια μέχρι μικρά δέντρα.
Αρχικά ο δήμος, έφτιαξε την αλιτάνα και το σύστημα ποτίσματος και φύτεψε τα πρώτα φυτά.
Το πρώτο καιρό, η εικόνα ήταν μάλλον αποθαρρυντική: Κάποιοι ξερίζωναν τα φυτά, κάποιοι τα καβαλούσαν με μηχανάκια και αυτοκίνητα, μαζί με το γεγονός ότι που να φτάσουν και να προλάβουν οι κηπουροί του δήμου ….
![Οι άγρυπνοι φρουροί του πράσινου της Γιαμπουδάκη](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/20160824_180642.jpg?resize=640%2C360)
Η εικόνα άλλαξε εντελώς όταν ανέλαβαν οι περίοικοι, δηλ., οι κάτοικοι της Γιαμπουδάκη, τη περιποίηση, το πότισμα, τη προσοχή. Ο δρόμος πρασίνισε, τα δεντράκια μεγάλωσαν, δημιουργώντας ένα χώρο για χρήση από τους πεζούς, μια ωραία εικόνα που χαίρεται κανείς να κινείται μέσα και γύρω….
Οι άγρυπνοι φρουροί του πράσινου, η Ελένη, η Μαρίκα και ο Φλώρι. Τον τελευταίο καιρό περιποιούνται το μεγαλύτερο τμήμα του “κήπου”, σε καθημερινή βάση και το αποτέλεσμα είναι όμορφο …… Μπράβο.