![1ος ορεινός αγώνας τρεξίματος Θρυπτής](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/274472203_4930605103652137_2198225958902287059_n.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 1ος Oρεινός αγώνας τρεξίματος Θρυπτής, αφιερωμένος στην προστασία των ορεινών όγκων από την λαίλαπα της αιολικής βιομηχανίας. Στον αγώνα που διοργάνωσαν το Κίνημα Ενεργών Πολιτών Ιεράπετρας, ο EOΣ Λασιθίου, ο Πολιτιστικός Φυσιολατρικός Σύλλογος Θρυπτής και με την υποστήριξη της Τοπικής Κοινότητας Παχειάς Άμμου,
συμμετείχαν 130 αθλητές από όλη την Ελλάδα έστειλαν το πιο ηχηρό μήνυμα: “Eλεύθερα βουνά χωρίς αιολικά-Κάτω τα χέρια από την Θρυπτή ! Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε πάνω σε μια μοναδικής ομορφιάς διαδρομή στην περιοχή του πευκοδάσους της Θρυπτής, ενταγμένης στο δίκτυο NATURA 2000 και πάνω σε τμήμα του ευρωπαϊκού μονοπατιού Ε4.9.