![Ανάβαση διαμαρτυρία στη κορυφή Μικρός Αφέντης της Δίκτης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/429893755_1120193866066203_857335129491258405_n.jpg?resize=640%2C381&ssl=1)
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Αγίου Νικολάου θα συμμετάσχει στην ανάβαση διαμαρτυρία στον Μικρό Αφέντη Δίκτης (1.571 μέτρα), που οργανώνει ο Ε.Ο.Σ. Λασιθίου την Κυριακή 03 Μαρτίου 2024 σαν αντίδραση στην τοποθέτηση γιγαντιαίων ανεμογεννητριών σε κορυφές της Δίκτης, που υποβαθμίζουν το τοπίο του Οροπεδίου που έχει χαρακτηριστεί περιοχή NATURA.
Η πεζοπορία θα ξεκινήσει μαζικά στις 8.30 η ώρα το πρωί από το χωριό Πλάτη (850 μ.) του Οροπεδίου. Εκεί θα συγκεντρωθούμε και θα προχωρήσουμε όλοι μαζί ως το πετρόκτιστο εκκλησάκι του Αγίου Πνεύματος στην κορυφή. Η ανάβαση θα γίνει με συνδυασμό αγροτικού δρόμου και μονοπατιών.
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: από Άγιο Νικόλαο (Κ. Καραμανλή 23, S/M ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ), την Κυριακή το πρωί στις7:30. Μετάβαση στον χώρο με λεωφορείο. Τιμή εισιτηρίου 15-20€ (ανάλογα τη συμμετοχή).
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑΣ: 6 ώρες
ΑΠΟΣΤΑΣΗ: περίπου 16-18 χιλιόμετρα
Υ.Δ.: 720 μέτρα
ΒΑΘΜΟΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ: 2
ΑΡΧΗΓΟΣ: Γιάννης Πάγκαλος
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Παναγιώτης Ευδαίμων (6979687576), Γιάννης Πάγκαλος (28410 28173), ώρες καταστημάτων ως το βράδυ της Παρασκευής!