Δρήρεια 2024
και μια απονομή απ’ τη μικρή αθλήτρια……

Παρουσία ικανοποιητικού αριθμού αθλητών πραγματοποιήθηκε το διήμερο (15 & 16 Αυγούστου) η καθιερωμένη αθλητική διοργάνωση «Δρήρεια» που φέτος περιλάμβανε δρόμο ημιαντοχής (κατάβαση από την περιοχή του Τιμίου Σταυρού) και ποδηλατοβόλτα σε κοινότητες του Επάνω Μεραμβέλου και γύρω από τη Νεάπολη.

Συγκεκριμένα, η πρώτη δράση αφορά τον νυχτερινό αγώνα ανωμάλου δρόμου όπου οι αθλητές ξεκινώντας από την κορυφή που βρίσκεται το εκκλησάκι του Τιμίου Σταυρού – σ΄ ένα ύψωμα με 750 m υψόμετρο απέναντι από την πόλη της Νεάπολης, με ώρα εκκίνησης στις 23:00 και με τη βοήθεια των φακών τους – κατέβηκαν στο κέντρο της πόλης.

Ο αγώνας αυτός είναι ιδιαίτερος διότι απευθύνεται σε γνώστες της γεωγραφίας του τόπου μιας και δεν υπάρχει οριοθετημένη διαδρομή και το δύσβατο της περιοχής αυξάνει τη δυσκολία.

Στο συγκεκριμένο αγώνα η απονομή κυπέλλων και μεταλλίων συνοδεύεται με χρηματικό έπαθλο το οποίο προσφέρει η οικογένεια Μελιδωνιώτη εις μνήμη του αδελφού τους.

Στον φετινό αγώνα έτρεξαν 7 αθλητές οι οποίοι τερμάτισαν ασφαλείς και μάλιστα σημείωσαν αρκετά καλές επιδόσεις. Οι συμμετέχοντες στον αγώνα ήταν κατά σειρά  κατάταξης:

7.        Θραψανιώτης Γιώργος

0 Αγώνας Ημιαντοχής 10 km ο οποίος έχει ως αφετηρία και τερματισμό την πόλη της Νεάπολης και η πορεία του ήταν γύρω από το βουνό στο οποίο υπάρχουν τα ερείπια της αρχαίας Δρήρου, από που πήρε και το όνομά του (Δρήρεια) η συγκεκριμένη διοργάνωση. Το απόγευμα της Πέμπτης 15 Αυγούστου, πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη ποδηλατοβόλτα από μικρούς και μεγάλους αθλητές, οι οποίοι με τα ποδήλατά τους πέρασαν από τα χωριά: Βρύσες, Χουμεριάκο, Λίμνες, Νικηθιανό και επέστρεψαν στην πλατεία της Νεάπολης.

Οι συμμετοχές στον αγώνα δρόμου ήταν ικανοποιητικές. Φιλοξενήθηκαν αθλητές από άλλες πόλεις και νόμους της Κρήτης, διαφόρων ηλικιών, οι οποίοι έχουν αγκαλιάσει την συγκεκριμένη διοργάνωση. Ο αγώνας διεξάγεται με κριτήριο την ηλικία είναι χωρισμένος σε 5 διαφορετικές κατηγορίες συμπεριλαμβανομένης της ειδικής κατηγορίας για άτομα με ιδιαίτερες ανάγκες. Παρακάτω αναφέρονται τα αποτελέσματα ανά κατηγορία και σειρά κατάταξης: