![ΛΟΑΤΚΙ+ Βασικές έννοιες, Ορολογία, Νομικό πλαίσιο και συμπερίληψη](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Messenger_creation_8b839718-329b-4486-acda-f7b9418bff82.jpeg?resize=640%2C905&ssl=1)
Κάποιοι αναφέρονται σε σημεία των καιρών και άλλοι σε μόδα. Η αλήθεια είναι όμως πως η ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα υπάρχει, αναπνέει και διεκδικεί, δίπλα μας. Στόχος είναι η συμπερίληψη, στόχος είναι η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, στόχος είναι η εξάλειψη του φόβου.
Η άγνοια είναι μεγάλη σε ότι αφορά την – συμπεριληπτική – ορολογία, το νομικό πλαίσιο, τις καθημερινές δυσκολίες των ατόμων της ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητας. Εν αναμονή ενός νομοσχεδίου που θα δίνει – πάλι – με το σταγονόμετρο δικαιώματα σε συνανθρώπους μας, θα πραγματοποιηθεί μία ομιλία/ ανοιχτή συζήτηση για την ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα, την ορολογία, την συμπερίληψη, την εξάλειψη των διακρίσεων στις υπηρεσίες από εργαζόμενους και για ένα ανοιχτό συμπεριληπτικό σχολείο.
Κοινωνικός χώρος Πυρόβολος