![Οροπέδιο Λασιθίου Οροπέδιο Λασιθίου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/oropedio01.jpg?resize=200%2C150)
Ο Δήμαρχος αναφέρθηκε στα έργα αναπλάσεων που βρίσκονται σε εξέλιξη σε όλο το Οροπέδιο επισημαίνοντας παράλληλα ότι στα πλαίσια υλοποίησης τους προβλέπεται και η ολοκληρωμένη διαχείριση των λυμάτων των οικισμών.
Για το σκοπό αυτό υπάρχει παλαιότερη μελέτη διάθεσης λυμάτων με προέγκριση χωροθέτησης. Ο Δήμος έχει ανθέσει στον ΟΑΝΑΚ να προχωρήσει στην επικαιροποίηση της μελέτης για να προωθηθεί στη συνέχεια η υλοποίηση των απαιτούμενων έργων.
Τόσο ο κ. Μηλιαράς, όσο και ο Πρόεδρος του ΟΑΝΑΚ ζήτησαν τη συνεργασία του ΥΠΕΧΩΔΕ αφού τα έργα διαχείρισης των λυμάτων στο Οροπέδιο ωφελούν και το φράγμα Αποσελέμη.
Από την πλευρά του ο κ. Σακαδάκης διαβεβαίωσε ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ υποστηρίζει την προσπάθεια του Δήμου να αναπτύξει τις απαιτούμενες υποδομές στο τομέα αυτό και θα είναι αρωγός και συνεργάτης στην προώθηση των έργων που απαιτούνται.
Για το σκοπό αυτό υπάρχει παλαιότερη μελέτη διάθεσης λυμάτων με προέγκριση χωροθέτησης. Ο Δήμος έχει ανθέσει στον ΟΑΝΑΚ να προχωρήσει στην επικαιροποίηση της μελέτης για να προωθηθεί στη συνέχεια η υλοποίηση των απαιτούμενων έργων.
Τόσο ο κ. Μηλιαράς, όσο και ο Πρόεδρος του ΟΑΝΑΚ ζήτησαν τη συνεργασία του ΥΠΕΧΩΔΕ αφού τα έργα διαχείρισης των λυμάτων στο Οροπέδιο ωφελούν και το φράγμα Αποσελέμη.
Από την πλευρά του ο κ. Σακαδάκης διαβεβαίωσε ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ υποστηρίζει την προσπάθεια του Δήμου να αναπτύξει τις απαιτούμενες υποδομές στο τομέα αυτό και θα είναι αρωγός και συνεργάτης στην προώθηση των έργων που απαιτούνται.
Δελτίο Τύπου του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου.