![Καζάνι Καζάνι](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/kazani.jpg?resize=200%2C150)
Την Ελλάδα στο Συμβούλιο εκπροσώπησε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Ευάγγελος Μπασιάκος, συνοδευόμενος από το Γενικό Γραμματέα Αγροτικής Πολιτικής και Διεθνών Σχέσεων κ. Χρήστο Αυγουλά.
Έτσι η Ελλάδα πέτυχε – στο πλαίσιο του νέου Κανονισμού για τα αλκοολούχα ποτά και μετά από ιδιαίτερα δύσκολες διαπραγματεύσεις -την κατοχύρωση ως προστατευόμενων γεωγραφικών ενδείξεων, των ελληνικών ποτών Ούζο, Τσίπουρο και Τσικουδιά, που παράγονται σε διάφορες περιοχές της χώρας καθώς και διάφορων λικέρ.
Ειδικότερα, για το τσίπουρο επιτεύχθηκε η δυνατότητα συνέχισης της παραγωγής του με τους πατροπαράδοτους, κατά περιοχή, παραδοσιακούς τρόπους (αρωμάτιση με γλυκάνισο, μάραθο, κ.α.).
Τώρα πλέον τα προαναφερθέντα προϊόντα, προστατεύονται και ενισχύεται η ανταγωνιστικότητά τους , τόσο στο εσωτερικό της Ευρωπαϊκής Ένωσης όσο και έναντι των τρίτων χωρών.
Παράλληλα ο κ. Μπασιάκος, ζήτησε από το Συμβούλιο επιπλέον ρυθμίσεις, προκειμένου με το νέο καθεστώς, να αναδειχθεί ακόμα περισσότερο η ταυτότητα των αλκοολούχων ποτών μας