![B.O.A.K B.O.A.K](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/map_crete_voak01.jpg?resize=200%2C130)
“Στα πλαίσια διαμόρφωσης των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων για τις 5 μεταβατικές Περιφέρειες στην Ελλάδα, η χρηματοδοτική κατανομή της Κοινοτικής Συνδρομής για την Περιφέρεια της Κρήτης έχει καθοριστεί στο ποσό των 370 εκατ. � για την περίοδο 2007-2013.
Σε συνάρτηση με τις Κατευθυντήριες Γραμμές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην κατάρτιση του Επιχειρησιακού της Προγράμματος η Περιφέρεια Κρήτης για την νέα προγραμματική περίοδο θέτει τον στόχο :
Η Κρήτη να “αναδείξει τον ρόλο της στην περιοχή της νοτιοανατολικής Μεσογείου στην βάση της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας τς , της χρήσης προηγμένων τεχνολογιών και καινοτομίας και της βελτίωσης της ποιότητας ζωής των κατοίκων της”.
Σύμφωνα με τα ανωτέρω, εκτιμούμε ότι τα ποσά που θα διατεθούν στον “Άξονα προτεραιότητας 1: �υποδομές και υπηρεσίες ροσπελασιμότητας” του Επιχειρησιακού Προγράμματος της Περιφέρειας Κρήτης δεν θα επαρκέσουν να χρηματοδοτηθεί μία από τις μεγάλες προτεραιότητες της Κρήτης που είναι ο Βόρειος Οδικός Άξονας Κρήτης (B.O.A.K.), ο οποίος λόγω της ιδιομορφίας του εδάφους θα απαιτήσει σημαντική χρηματοδότηση.
Ερωτάται η Ευρωπαϊκή Επιτροπή:
Λαμβανομένου υπόψη ότι θα υπάρξει συμπληρωματική ενίσχυση πόρων από τα Τομεακά Προγράμματα, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει την πρόθεση να υποτηρίξει την ολοκλήρωση του Οδικού αυτού Άξονα στα πλαίσια της 4ης χρηματοδοτικής περιόδου 2007-2013, ο οποίος πέραν των άλλων εντάσσεται στα Διευρωπαϊκά Δίκτυα Μεταφορών;”
Σταύρος Αρναουτάκης
Βρυξέλλες, 6 Σεπτεμβρίου 2006