![ΔΥΠΕ Κρήτης ΔΥΠΕ Κρήτης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/dype_kritis01.jpg?resize=200%2C150)
Η οριστική απόφαση τοποθέτησης του κ. Σαρειδάκη αναμένεται να γίνει μετά την επιστροφή του κ. Αβραμόπουλου από το ταξίδι του στις ΗΠΑ. Ο υπουργός λαμβάνει μέρος στη Σύνοδο Κορυφής του Παγκοσμίου Συμβουλίου Τουρισμού, που πραγματοποιείται στην Ουάσιγκτον και στην οποία έχουν προσκληθεί και υπουργοί Υγείας των χωρών-μελών του Συμβουλίου, καθώς μεταξύ άλλων εξετάστηκαν οι επιπτώσεις στον παγκόσμι τουρισμό από τη γρίπη των πτηνών.
Ο Γιώργος Σαρειδάκις γεννήθηκε 17 Ιουλίου 1938, στην περιοχή Κριτσά του νομού Λασιθίου. ¶νηκε στην ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες).
Διατέλεσε – μεταξύ άλλων – αντιπρόεδρος στην Επιτροπή Νομικών Θεμάτων και Δικαιωμάτων των Πολιτών, στην Οάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) και στην Υποεπιτροπή Νομισματικών Θεμάτων.
γράφει η Βίκυ Αγγελοπούλου