![Εύης Γαβριηλίδης Εύης Γαβριηλίδης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/gavriilidis_eyis01.jpg?resize=200%2C150)
Η εκπομπή για πρώτη φορά παρουσιάζει πνευματικά πρόσωπα από την Κύπρο, ανοίγοντας ένα νέο κεφάλαιο στην 25ετή παρουσία της εκπομπής στην ελληνική τηλεόραση.
Ο Εύης Γαβριηλίδης μαθητής στη δραματική σχολή του Καρόλου Κουν και με σπουδές αργότερα στην Αγγλία και τις Ηνωμένες Πολιτείες για σκηνοθεσία, μετέφερε στην Κύπρο μαζί με μια ομάδα ηθοποιών, επίσης αποφοίτων του Κουν, το πνεύμα και την ατμόσφαιρα του υπόγειου της «Στοά του Ορφέα», στο θεατράκι του ΡΙΚ, δημιουργώντας το φυτώριο της σύγχρονης θεατρικής ζωής της Κύπρου.
Διατέλεσε διευθυντής του «Θεατρικού Οργανισμού Κύπρου» (1975 – 1989) και μετά την αποχώρησή του συνεχίζει να εργάζεται τόσο στην Κύπρο όσο και στην Ελλάδα, σκηνοθετώντας για το ΘΟΚ, το Εθνικό Θέατρο, το ΚΘΒΕ, τα ΔΗΠΕΘΕ Καλαμάτας και Πάτρας, το Θέατρο Τέχνης και άλλα θεατρικά σχήματα.
Η αυτοβιογραφική ταινία του Εύη Γαβριηλίδη που γυρίστηκε στην Κπρο θα προβληθεί την Τρίτη 23 Μαΐου στις 8 το βράδυ από την ΕΤ 1.