![ο Νίκος Σωτηριάδης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_2613.jpg?resize=640%2C427)
Έφυγε ξαφνικά το απόγευμα της Δευτέρας (22/6), ο Νίκος Σωτηριάδης, μια μορφή της πόλης του Αγίου Νικολάου, που παρά τις καλλιτεχνικές ανησυχίες και το έργο του, δεν έπαψε ποτέ να είναι ένας απλός άνθρωπος, ένας σαν και μας.
Ο Νίκος και ο Παντελής, συνέχισαν τη διαδρομή του πατέρα Χαράλαμπου Σωτηριάδη στο σιδηρουργείο του, αλλά με τα χρόνια, η κατεργασία του μετάλλου απέκτησε καλλιτεχνικές προεκτάσεις, δειλά στην αρχή, με μεγαλύτερα έργα στη συνέχεια, κορυφαίο των οποίων είναι το γλυπτό της αρπαγής της Ευρώπης που βρίσκεται στο ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο.
![ο Νίκος και ο Παντελής Σωτηριάδης με το γλυπτό πριν την αναχώρηση για Στρασβούργο](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Arpagi-18.jpg?resize=640%2C480)
Ο Νίκος αισθάνθηκε μιαν ξαφνική αδιαθεσία το απόγευμα της Δευτέρας και ο Παντελής τον μετέφερε άμεσα στο νοσοκομείο Αγίου Νικολάου, όπου όμως παρά τις έντονες προσπάθειες των γιατρών δεν επανήλθε.
Η κηδεία του Νίκου Σωτηριάδη έγινε στις 5 το απόγευμα (23/6) από την Αγία Τριάδα. Ετάφη στο πρώτο νεκροταφείο Αγίου Νικολάου.