![συζήτηση για τη εφαρμογή ή μη των νόμων](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/DSCF00315.jpg?resize=640%2C481)
Το πρωί της Τετάρτης 6/5/2015, κλιμάκιο υπηρεσιακών παραγόντων της Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου από τις Διευθύνσεις Αγροτικής Ανάπτυξης και Δημόσιας Υγιεινής, καθώς και από την επιτροπή σταυλισμού,
ο διευθυντής Δασών, ο αστυνομικός υποδιευθυντής Λασιθίου, ο διοικητής των Τ.Α.Ε., όπως επίσης και ο αρμόδιος αντιδήμαρχος (Αγροτικών Υποθέσεων ) Ιεράπετρας πραγματοποίησαν αυτοψία στον οικισμό της Θρυφτής και στις γύρω περιοχές από όπου ελήφθησαν και δείγματα νερού προς ανάλυση.
![λήψη δείγματος νερού για εξέταση](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/DSCF0029-001.jpg?resize=640%2C432)
Στην όλη διαδικασία παρέστη και αντιπροσωπεία της επιτροπής Συλλόγων και Φορέων για την βόσκηση, της οποίας η προσφυγή στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης συνετέλεσε στην παραγγελία της αυτοψίας. Μέλη της επιτροπής επεσήμαναν τις καταστροφές που έχουν γίνει στο περιβάλλον και στις καλλιέργειες της περιοχής ενώ επίκειται η μετακίνηση των κοπαδιών στην περιοχή τα οποία την χειμερινή περίοδο διαχειμάζουν σε μια μεγάλη ημιορεινή έκταση του δήμου Ιεράπετρας που φθάνει μέχρι και τον οικισμό του Σταυρού .
![προβληματισμός για την εφαρμογή των νόμων, ειδικά στα αδέσποτα των βοσκών](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/DSCF00352.jpg?resize=640%2C481)
Στη συζήτηση που ακολούθησε ήταν εμφανής η προσπάθεια αποποίησης ευθυνών, παρά την κατάθεση κάποιων προτάσεων. Η Επιτροπή δεσμεύθηκε να συνεργασθεί προκειμένου να βρεθεί λύση ενώ τόνισε ότι θα συνεχίσει και θα εντείνει τις ενέργειες της για να εμπεδωθεί η νομιμότητα και να προστατευθεί ο τόπος από την ανεξέλεγκτη βόσκηση.