![Διάσκεψη Ευρωπαϊκών Παράκτιων Περιοχών στη Σκωτία](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/CRPM-.jpg?resize=640%2C480)
Στη συνεδρίαση του Πολιτικού Γραφείου της CRPM (Διάσκεψη Ευρωπαϊκών Παράκτιων Περιοχών) που πραγματοποιήθηκε στη Σκωτία συμμετείχε ο Περιφερειακός Σύμβουλος Γιώργος Αλεξάκης ο οποίος εκπροσώπησε την Περιφέρεια και τον Περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρο Αρναουτάκη.
Η CRPM συγκεντρώνει στους κόλπους της περισσότερες από 160 Ευρωπαϊκές Περιφέρειες και η Κρήτη συμμετέχει στο ανώτερο συντονιστικό όργανο της, το Πολιτικό Γραφείο.
Στη Συνεδρίαση του Πολιτικού Γραφείου συζητήθηκαν θέματα που αφορούν:
- Αξιολόγηση της Ευρωπαϊκής Πολιτικής Συνοχής ως Τοπική – Εδαφική Πολιτική Συνοχής.
- Οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στην κοινωνική, οικονομική και εδαφική συνοχή.
- Το νέο ευρωπαϊκό σχήμα υποστήριξης των θαλάσσιων μεταφορικών υπηρεσιών.
- Στα πλαίσια της θαλάσσιας πολιτικής συζητήθηκε η σχέση της πολιτικής για την ανάπτυξη ως προς τα περιβαλλοντικά όρια, στα ανταγωνιστικά πλαίσια : ανάπτυξη – περιβάλλον.
- Η διακυβέρνηση των Ευρωπαϊκών Μακροπεριφερειακών Πολιτικών