![Χαρά Αθανασάκη, Σπύρος Τλιαδούρος Χαρά Αθανασάκη, Σπύρος Τλιαδούρος](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/tei_lakonia_egkainia.jpg?resize=200%2C150)
Στα Λακώνια βρέθηκαν επίσης η πρόεδρος του ΤΕΙ Κρήτης Χαρά Αθανασάκη, ο αντιπρόεδρος του ιδρύματος και στελέχη του τμήματος, αλλά και ο πρώην διευθύνων σύμβουλος του Οργανισμού Σχολικών Κτιρίων Μανόλης Μπαλτάς, ο οποίος ήταν ο κινητήριος μοχλός της όλης προσπάθειας.
Τον Αγιασμό τέλεσε ο Μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου Νεκτάριος. Ο Δήμαρχος Αγίου Νικολάου αναφέρθηκε στο ιστορικό δημιουργίας του συγκεκριμένου χώρου και έδωσε μια σειρά αναμνηστικά δώρα στον Υφυπουργό, στο Γενικό Γραμματέα της Περιφέρειας, στο Μανόλη Μπαλτά.
Ακολούθως ο Υφυπυργός Παιδείας μίλησε για όλο το εγχείρημα, αναφέροντας ότι θα εξεταστεί θετικά και η ίδρυση του δεύτερου τμήματος του οποίου η λειτουργία αποφασίστηκε πρόσφατα από τη διοίκηση του ΤΕΙ Κρήτης.
Αμέσως μετά, οι καλεσμένοι ξεναγθηκαν στις εγκαταστάσεις του ΤΕΙ και παρακάθισαν σε γεύμα που παρέθεσε προς τιμή τους ο σύλλογος έξω Λακωνίων από κοινού με τον Δήμο Αγίου Νικολάου.