αναμνηστική της Ελληνικής αποστολής

Και νέα ελληνική «χρυσή» επιτυχία σημειώθηκε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που φιλοξενείται στο Σουόνσι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Γιώργος Κωστάκης, ο οποίος, μετά το χθεσινό χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν, σήμερα κατέκτησε την κορυφή και στο μήκος κατηγορίας Τ47, την ίδια στιγμή που ο Δημήτρης-Αγγίμ Δομγιόνι ήταν τρίτος στον ακοντισμό κατηγορίας F57. Πλέον ο συνολικός αριθμός ελληνικών μεταλλίων ανέβηκε στα πέντε και συγκεκριμένα δύο χρυσά και τρία χάλκινα. Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του σημερινού πρωϊνού προγράμματος σημειώθηκαν και τρία νέα πανελλήνια ρεκόρ από τους Δομγιόνι, Ηλία Ναλμπάντη και Ζωή Μαντούδη.

Όπως και χθες, έτσι και σήμερα ο Κωστάκης ήταν… ασταμάτητος! Ο αθλητής του Γιώργου Τοπτσή βρέθηκε από το πρώτο κιόλας άλμα στη θέση του οδηγού στην κατάταξη του αγωνίσματος, στην οποία και διατηρήθηκε έως και την ολοκλήρωση του έκτου και τελευταίου άλματος. Το καλύτερο άλμα του Κωστάκη μετρήθηκε στα 6 μέτρα και 50 εκατοστά, ενώ οι υπόλοιπες προσπάθειές του ήταν 6.28, 6.16, 6.07, 6.38 και 6.13μ. Στο ίδιο αγώνισμα ο Χρήστος Κουτούλιας λίγο έλειψε να επαναλάβει το χθεσινό θρίαμβο με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, όμως τελικά περιορίστηκε στην τέταρτη θέση της τελικής κατάταξης με καλύτερο άλμα στα 6 μέτρα και 20 εκατοστά. Τα έγκυρα άλματα του πρωταθλητή των Αετών ήταν 6.11, 6.06, 5.94 και 6.15μ.

Το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο, στο πρώτο μισό της δεύτερης ημέρας, ήρθε από τον Δομγιόνι. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 3η θέση στον τελικό του ακοντισμού κατηγορίας F57, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Στην 6η και τελευταία βολή έστειλε το ακόντιο στα 31 μέτρα και 87 εκατοστά, βελτιώνοντας κατά 15 εκατοστά το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από τις 20 Ιουνίου 2014 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Δομγιόνι ήταν 31.30μ, 30.26 και 29.21μ.

η Σμαραγδή με τις αντιπάλους της μετά την απονομή

Πανελλήνια ρεκόρ από Ναλμπάντη και Μαντούδη

Ένα πανελλήνιο ρεκόρ που κρατούσε 10 χρόνια κατέρριψε ο Ηλίας Ναλμπάντης στη δισκοβολία κατηγορίας F56. Ο πρωταθλητής του Μ. Αλέξανδρου είχε καλύτερη βολή στα 31 μέτρα και 91 εκατοστά στη δεύτερη προσπάθεια και κατέρριψε το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από τις 29/5/2004 στην Χαλκίδα με 28.84. Ο Ναλμπάντης, ο οποίος είχε άλλες δύο βολές πάνω από τα 31 μέτρα (31.79 και 31.74μ.), κατέκτησε τελικά την 6η του αγωνίσματος, νικητής του οποίου ήταν ο Αζέρος Ολοκάν Μουσάγιεφ με 41.63μ.

Όσον αφορά το πανελλήνιο ρεκόρ στη σφαίρα γυναικών κατηγορίας F20, απέκτησε από σήμερα νέα κάτοχο. Η Ζωή Μαντούδη με επίδοση 11 μέτρα και 54 εκατοστά κατέκτησε την 5η θέση, ενώ παράλληλα κατέρριψε και το ρεκόρ που κρατούσε η Βαλασία Κυργιοβανάκη από τις 2 Ιουλίου 2014 στη Θεσσαλονίκη με 11.38μ. Η τελευταία, η οποία συμμετείχε επίσης στον τελικό της σφαίρας, κατετάγη στην 6η θέση με επίδοση 11.37μ.

Τέλος, ο Λουκάς Πρωτονοτάριος σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα 400μ. κατηγορίας Τ36 με επίδοση 1:05.38, καταλαμβάνοντας παράλληλα και την 8η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, ενώ ο Μιλτιάδης Κυριακίδης ήταν 5ος στην σφαιροβολία κατηγορίας F44 με 13.54μ.

Η συγκομιδή μεταλλίων για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Σουόνσι συνεχίστηκε και κατά τη διάρκεια του απογευματινού προγράμματος της 2ης ημέρας. Ο Δημήτρης Ζησίδης στη σφαίρα κατηγορίας F32 κατέκτησε την δεύτερη θέση και η Στέλλα Σμαραγδή στα 100μ. κατηγορίας Τ47 την τρίτη, ανεβάζοντας στα επτά (2-1-4) τον -έως τώρα- συνολικό αριθμό των ελληνικών μεταλλίων στη διοργάνωση της Ουαλίας.

Ο Ζησίδης, ο οποίος ήταν τέταρτος στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2012 στην Ολλανδία, είχε καλύτερη βολή στα 7.61 (στην 6η προσπάθεια) και εκτός του ασημένιου μεταλλίου κατέρριψε και το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από τον περασμένο Ιούνιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ με 7.32μ. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Ζησίδη ήταν 6.68, 7.12, 7.36 και 7.29μ.

Η Χαλκιδικιώτισσα πρωταθλήτρια, κάλυψε την απόσταση σε 13.79 και βρέθηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητριών, με την Ρωσίδα Ροντομακίνα να κατακτά την πρώτη θέση (12.58) και την Φιοντόροφ από την Πολωνία την δεύτερη (13.10).

Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και ο Ιάσωνας Γαντές στο μήκος κατηγορίας Τ37. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, είχε καλύτερη επίδοση στα 5.05μ., 19 εκατοστά καλύτερη από το πανελλήνιο ρεκόρ (4.86μ.) του Οδυσσέα Μουλά από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του περασμένου Ιουνίου.

Η Βούλα Καντζά αν και έκανε καλύτερο χρόνο από τον πρωϊνό ημιτελικό των 100 μέτρων κατηγορίας Τ11, δεν μπόρεσε να βρεθεί στο βάθρο των νικητριών. Στον τελικό, με guide πάντα τον Θόδωρο Κατσωνόπουλο, κατέλαβε την 4η θέση με 14.06 (το πρωί με 14.51 είχε πάρει την πρώτη θέση στην α` ημιτελική σειρά).

Τέλος ο Λάζαρος Στεφανίδης ήταν 8ος στη δισκοβολία κατηγορίας F37/38 με καλύτερη βολή στα 39.29μ., ο Κωνσταντίνος Πασσάς 6ος στο ακόντιο κατηγορίας F34 με 16.69 και ο Ιωάννης Κατρανάς 7ος στο ακόντιο F33 με 15.93μ.