![Γιώργος Χατζημαρκάκης Γιώργος Χατζημαρκάκης](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/chatzimarkakis_2.jpg?resize=134%2C200)
Με αφορμή την εξέλιξη αυτή ο Γιώργος Χατζημαρκάκης, Ευρωβουλευτής Κρητικής καταγωγής που εκλέγεται με τον κόμμα των Γερμανών φιλελευθέρων, εξέφρασε την ικανοποίηση του για την ψήφιση της έκθεσης η οποία, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε: «θέτει τις βάσεις για την εραιτέρω ανάπτυξη του ευρωπαϊκού και κατ’ επέκταση του Κρητικού τουρισμού».
Εστιάζοντας στη σημασία που μπορεί να έχει για τον κρητικό τουρισμό σημείωσε: «Η έκθεση καλεί την Επιτροπή να διαθέσει επαρκή κονδύλια στον προϋπολογισμό της Ε.Ε. για τον τουρισμό με δεδομένη την σπουδαιότητα που διαδραματίζει ο τουριστικός τοµέας για την ευρωπαϊκή οικονομία. Η υλοποίηση αυτής της προσπάθειας θα δημιουργήσει νέες προοπτικές και σίγουρα θα αποτελεί μια πολύ θετική εξέλιξη για τον Κρητικό τουρισμό, τα πόμενα χρόνια».