Εξακολουθούν να
ισχύουν τα μέτρα
επιτήρησης και βιοασφάλειας για τη
γρίπη των πτηνών, σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε η
διεύθυνση Κτηνιατρικής της
Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Λασιθίου. Οι κάτοχοι
πτηνών θα πρέπει να είναι
προσεκτικοί και να
ακολουθούν τις
οδηγίες:
-
Απαγορεύεται η διατήρηση οικόσιτων πουλερικών σε ανοιχτούς χώρους(προαύλια, αυλές, χωράφια κ.λ.π) και σε μη σκεπασμένους ορνιθώνες που βρίσκονται σε ακτίνα μικρότερη των 2 km από υγροβιότοπους, ποταμούς και λίμνες του Νομού.
-
Επιτρέπεται η διατήρηση πουλερικών σε ακτίνα μεγαλύτερων των 2 km από τους υγροβιότοπους, ποταμούς και λίμνες του Νομού σε ανοιχτούς χώρους, αρκεί να είναι αυτοί περιφραγμένοι.
-
Απαγορεύεται η πώληση πουλερικών και πτηνών οιασδήποτε ηλικίας και οιουδήποτε είδους σε λαϊκές αγορές και δρόμους.