![Νομαρχακό Συμβούλιο Λασιθίου Νομαρχακό Συμβούλιο Λασιθίου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/nsl23-02-2007.jpg?resize=200%2C150)
Στα θέματα ημερήσιας διάταξης, εγρίθηκαν μια σειρά αδειών παραγωγής, μια τροποποίηση στον προϋπολογισμό της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης για το 2007, μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων και άλλα.
Ο Αντινομάρχης Θεόδωρος Πατεράκης, πρότεινε τις αλλαγές στα σχολεία του νομού, όπου ευτυχώς αυτή τη φορά είχαμε αναβαθμίσεις δημοτικών, αντί για υποβαθμίσεις και καταργήσεις. Ακόμα εκφράστηκε το αίτημα του Δήμου Μακρύ Γιαλού για την ίδρυση Γενικού Λυκείου στη περιοχή.
Ο Αντινομάρχης Θεόδωρος Πατεράκης, πρότεινε τις αλλαγές στα σχολεία του νομού, όπου ευτυχώς αυτή τη φορά είχαμε αναβαθμίσεις δημοτικών, αντί για υποβαθμίσεις και καταργήσεις. Ακόμα εκφράστηκε το αίτημα του Δήμου Μακρύ Γιαλού για την ίδρυση Γενικού Λυκείου στη περιοχή.
Στο σοβαρότερο θέμα της ημέρας δηλαδή στο πρόγραμμα έργων, μειοψήφησε η αντιπολίτευση εκφράζοντας τις αντιρρήσεις της για τον τρόπο και το ποσοστό ολοκλήρωσης του, το οποίο είναι ιδιαίτερα χαμηλό. Έτσι το πρόγραμμα έργων πέρασε με τις ψήφους των μελών της πλειοψηφίας.
Πάντως ειδικά οι νέοι Νομαρχιακοί Σύμβουλοι, θα πρέπει να διαβάσουν και λίγο για τον ρόλο που έχουν κληθεί να παίξουν δότι ορισμένοι δεν έχουν καν μιλήσει από την ώρα που ορκίστηκαν.