Η διοργάνωση ξεκίνησε πρωί – πρωί με τον τεχνικό έλεγχο, για να ακολουθήσουν τα σκέλη των αγώνων ανά κατηγορία. Κ1, Κ2 και Κ3, ανάλογα με το βαθμός μετατροπής και βελτίωσης ενός οχήματος. Έτσι είχαμε από σχετικά μικρά οχήματα 4Χ4, με μετατροπές στο κινητήρα και στα διαφορικά, μέχρι τα “τέρατα” της Κ3, που πλέον το όχημα αποτελείται από μέρη άλλων οχημάτων, με τερατώδεις κινητήρες, τεράστια λάστιχα και απίθανες υλοποιήσεις.
Λόγω της βροχής και του κρύου, δεν έγινε το τελευταίο σκέλος της Κ3 και για το λόγο ότι οι περισσότεροι θεατές δεν άντεξαν και έφυγαν. Η διοργάνωση από τη λέσχη 4Χ4 Λασιθίου, πολύ καλή.
Δείτε φωτογραφίες από το αγώνα:
{gallery}4X4_13_Nov2011{/gallery}