![το αεροδόμιο Ηρακλείου, διακίνησε το 2011, 2.171.736 τουρίστες heraklion_airport](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/heraklion_airport.jpg?resize=200%2C150)
Στο ίδιο πάντα διάστημα, τα αεροδρόμια Κω και Ρόδου παρουσιάζουν τη μεγαλύτερη βελτίωση, με ποσοστά αύξησης 22,52% και 22,27% αντίστοιχα. Αξιοσημείωτο είναι ότι αν από όλα τα αεροδρόμια αφαιρέσουμε την Αθήνα, η αύξηση αγγίζει το 13,55%.
Το επίσης εντυπωσιακό από τα στοιχεία είναι ότι το αεροδρόμιο Ηρακλείου είναι σαφώς δεύτερο σε κίνηση σε όλη την Ελλάδα, ενώ το άθροισμα των αφίξεων στα αεροδρόμια Ηρακλείου και Χανίων μας δίδουν κίνηση μεγαλύτερη από το κεντρικό αεροδρόμιο της χώρας.