Ο κύριος Χρονάκης, μας είπε ότι θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις, σε έναν νομό μάλλον φιλήσυχο, με λιγότερο προσωπικό από όσο προβλέπεται. Έχει ενημερωθεί για ενίσχυση της διεύθυνσης με άλλα 12 άτομα προσωπικό ενώ ιδρύεται και το τμήμα Τ.Α.Ε. Σητείας, το οποίο θα αναλάβει τη περιοχή αυτή, απελευθερώνοντας το τμήμα του Αγίου Νικολάου από το να τρέχει σε όλο το νομό.
Ο νέος αστυνομικός διευθυντής έχει ενημερωθεί για τα προβλήματα. Προτεραιότητα θα δοθεί στην ασφάλεια του πολίτη, αλλά και στη μικροεγκληματικότητα, στην ασφάλεια στους δρόμους και στη καταπολέμηση των ναρκωτικών. Όσον αφορά τη τουριστική αστυνομία και το έλλειμμα της θα προσπαθήσει να το αναπληρώσει, αλλά και πάλι βάρος δίδεται στο γενικότερο αίσθημα ασφαλείας του πολίτη.
Οι πρώτες δηλώσεις του νέου Αστυνομικού Διευθυντή Λασιθίου:
{divshare}14375686-26f{/divshare}
{divshare}14375686-26f{/divshare}