![από παλαιότερη εκδήλωση προς τιμή του Ρούσσου Κούνδουρου στον ανδριάντα του στη λίμνη Αγίου Νικολάου Ρούσσος Κούνδουρος](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Koundouros2.JPG?resize=200%2C150)
Την Κυριακή 26 Αυγούστου, σε εκδήλωση που οργανώνει ο Δήμος Αγίου Νικολάου και η Πανελλήνια Ένωση Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης παράρτημα Αγίου Νικολάου (Π.Ε.Α.Ε.Α.), αποδίδεται τιμή σε ετήσια μνημοσύνη, στον Ήρωα και Μάρτυρα της Εθνικής μας Αντίστασης ΡΟΥΣΣΟ ΑΝΔΡΕΟΥ ΚΟΥΝΔΟΥΡΟ. Ομιλητής: ο Νίσπιτας. Η εκδήλωση θα γίνει μπροστά στον ανδριάντα του τιμώμενου στον Άγιο Νικόλαο, στον πεζόδρομο ώρα 10.30 πμ.