Ο κ. Καρούτζος, δήλωσε στη συνέχεια ότι συμφωνήθηκε ένα πλαίσιο λειτουργίας μεταξύ, υπηρεσιών Περιφέρειας και Νομαρχίας, ενώ σε επόμενο στάδιο θα ακολουθήσει τεχνική συζήτηση για τη πορεία των έργων.
Αμέσως μετά ο Γενικός Γραμματέας επισκέφτηκε τις υπηρεσίες της Περιφέρειας στον Άγιο Νικόλαο, όπου μίλησε με τους υπαλλήλους για να καταλήξει στη συνέχεια στη ΤΕΔΚ Λασιθίου, όπου αντάλλαξε απόψεις με τους δημάρχους του νομού κυρίως για τα χρονίζοντα προβλήματα. Ο ίδιος υποσχέθηκε να κάνει ότι είναι δυνατόν περισσότερο για να προωθηθούν και να λυθούν θέματα, αφού άλλωστε όπως είπε, έχει ήδη από τη παλαιότερη του θητεία στην ίδια θέση, τις σχέσεις εκείνες με τα υπουργεία που θα βοηθήσουν για αυτό.