![από τη σύσκεψη για τον ηλεκτροφωτισμό της Σπιναλόγκας για τον φωτισμό της Σπιναλόγκας](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Spinalonga_lights.jpg?resize=200%2C113)
Η μελέτη προχωρούσε αργά, αλλά δεν υλοποιούνταν. Έφυγε από το Δήμο ο Γιάννης Λουκαράκης, ήρθε ο Δημήτρης Κουνενάκης και κάπου στη δεύτερη του θητεία, άρχισε να κατασκευάζεται το έργο, μέσα στο 2011, με ορίζοντα ολοκλήρωσης τον Οκτώβριο του ίδιου έτους μέχρι που σκόνταψε! Στην αλλαγή που είχε γίνει επί ημερών Λουκαράκη στη μελέτη, η οποία καταργούσε το καλώδιο, χρησιμοποιώντας γεννήτριες για τη τροφοδοσία των προβολέων με ρεύμα, όσοι γνώριζαν φώναζαν ότι ούτε συμφέρει η χρήση γεννητριών, ούτε είναι τεχνικά εύκολη, διότι θα έπρεπε να γίνεται συχνά ανεφοδιασμός με πετρέλαιο δηλ. μεταφορά με σκάφος και γέμισμα ντεπόζιτων, συντήρηση μηχανών, όλα αυτά με ένα κόστος πολλαπλάσιο από τη παροχή ρεύματος της Δ.Ε.Η.. Αλλά οι επιστήμονες τεχνικοί που ν’ ακούσουν !!!
Ώσπου το πράγμα σκάλωσε: τη Παρασκευή (27/1) έγινε σύσκεψη στο Δήμο Αγίου στην οποία συμμετείχαν οι Αντιδήμαρχοι κ. Μανόλης Αικατερινάκης και κ. Μιχάλης Σγουρός, ο κ. Λουκαράκης Γιάννης Δ/ντης της ΔΕΗ Λασιθίου ( και πρώην δήμαρχος Αγίου Νικολάου), η Αρχαιολόγος της 13ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων κ. Γωγώ Μοσχόβη, ο επιβλέπων μηχανολόγος του εν λόγω έργου κ. Ατσαλής Μιχάλης, ο κ. Πολυμένης Πέτρος μηχανολόγος από τα Ελληνικά Τουριστικά Ακίνητα, ο κ. Νίκος Καραβελάκης και ο κ. Γιάννης Παπαγιάννης από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου, ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Ελούντας κ. Βαγγέλης Μαυρικάκης και ο πρόεδρος της κοινότητας Βρουχά κ. Μιχάλης Μπουτσάκης.
Έτσι, ενώ μεγάλο μέρος των δικτύων πάνω στη Σπιανόγκα έχει κατασκευαστεί, θα πρέπει να περιμένουμε να πέσει το καλώδιο στη θάλασσα για να φωτιστεί το νησί.
Μετά τόσα χρόνια όμως, που η τεχνολογία έχει κάνει άλματα, ούτε κουβέντα για αυτόνομο σύστημα φωτισμού με φωτοβολταϊκά και φωτιστικά Led. {jcomments on}