Περικλής Ιακωβάκης Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο κρητικός Περικλής Ιακωβάκης που χθες (10.8) κατέκτησε – με χαρακτηριστική άνεση – το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 400μ. εμπόδια  στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Στίβου που διεξάγονται στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας.

Ο Ιακωβάκης κάνοντας μίας εξαιρετική κούρσα δεν άφησε κανένα περιθώριο ελπίδας στους αντιπάλους του. Τερμάτισε σε 48.46 αφήνοντας πίσω τον Πολωνό Μάρεκ Πλάβγκο (Πολωνία) 48.71, 3. Στον ίδιο αγώνα ο Μηνάς Αλοζίδης τερμάτισε στην έβδομη θέση με 49.61.

Να σημειώσουμε ότι είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα σ΄ αυτούς τους αγώνες. Είχαν προηγηθεί τα δύο ασημένια, της Φανής Χαλκιά στα 400μ εμπόδια και της Χρυσοπηγής Δεβετζή στο τριπλούν. Ενώ είναι το 7ο χρυσό που κατακτά η χώρα μας στην ιστορία των διοργανώσεων.

Συγχαρητήρια από τον Πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή

«Δύο χρόνια μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας οι αθλήτριες και οι αθλητές μας διατηρούν τον ελληνικό στίβο στην κορυφή. Οι λαμπρές νίκες τους αποδεικνύουν ότι οι επιτυχίες του ελληνικού αθλητισμού στηρίζονται σε γερές βάσεις και κινητροδοτούν νέα παιδιά να ακολουθήσουν το παράδειγμά τους.

Θερμά συγχαρητήρια στον Περικλή Ιακωβάκη, τη Χρυσοπηγή Δεβετζή και τη Φανή Χαλκιά που για μια ακόμη φορά μας έκαναν υπερήφανους. Τους εύχομαι υγεία και δύναμη και νέες επιτυχίες στο μέλλον».