Δυστυχώς όμως αυτό δεν διορθώνει τη κατάσταση. Σε συνδυασμό με τον αχταρμά ανθρώπων και ζώων, ο άνθρωπος πλέον είναι παντού με το έρμο του το αυτοκίνητο και η λογική ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου, τα πάντα πρέπει να γίνουν σώπατο μπρος μας.
Πως να υπερνικήσουμε αυτή τη καταστροφική λογική; η απάντηση είναι πάντα ίδια: ΠΑΙΔΕΙΑ ! και όταν λέμε παιδεία, ουσιαστική και όχι απλά βαριά πτυχία. Τι να τον κάνω τον καθηγητή πανεπιστημίου που χτυπά ένα σκύλο με το αυτοκίνητο του γιατί έτσι του αρέσει ή πετά έξω από το παράθυρο το τσιγάρο καίγοντας το τόπο.
Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο από το να γίνουμε πραγματικοί άνθρωποι, ίσοι όπως προς ίσους με τα έμβια όντα αυτού του πλανήτη!