![Από την αιμοδοσία Από την αιμοδοσία](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/aimodosia-foto-oct05.jpg?resize=200%2C138)
Ο θεσμός ξεκίνησε το 1992 όταν η διοίκηση των ξενοδοχείων επεσήμανε την έλλειψη αίματος που παρατηρείται ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες και έκανε έκκληση στο προσωπικό για εθελοντική αιμοδοσία.
Η μεγάλη ανταπόκριση του προσωπικού οδήγησε στην καθιέρωσή της δύο φορές τον χρόνο και στη δημιουργία Τράπεζας Αίματος στο Βενιζέλιο Νοσοκομείο Ηρακλείου, η οποία εξυπηρετεί δεκάδες χειρουργικές επεμβάσεις και σοβαρά περιστατικά και στην οποία έχουν δικαίωμα αιμοληψίας το προσωπικό των ξενοδοχείων και οι συγγενείς Α΄ βαθμού.
Η μεγάλη ανταπόκριση του προσωπικού οδήγησε στην καθιέρωσή της δύο φορές τον χρόνο και στη δημιουργία Τράπεζας Αίματος στο Βενιζέλιο Νοσοκομείο Ηρακλείου, η οποία εξυπηρετεί δεκάδες χειρουργικές επεμβάσεις και σοβαρά περιστατικά και στην οποία έχουν δικαίωμα αιμοληψίας το προσωπικό των ξενοδοχείων και οι συγγενείς Α΄ βαθμού.