![το περιβόητο σκαθάρι που προκαλεί όλη αυτή τη ζημιά στους φοίνικες ferrugineus2](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/ferrugineus2.jpg?resize=200%2C150)
Αφορμή για τη σύσκεψη ήταν η εύρεση ενός εντόμου σε παγίδα κοντά στο φοινικόδασος. Με δεδομένο ότι ο εντοπισμός ήταν μοναδικός χωρίς να έχουν εντοπιστεί άλλα έντομα σε παραπλήσιες παγίδες, ή προσβολές σε δέντρα της ευρύτερης περιοχής και για λόγους πρόληψης αποφασίστηκαν από τις αρμόδιες υπηρεσίες, τα παρακάτω:
-
Η εντατικοποίηση του συστήματος ελέγχου και παρακολούθησης τυχόν προσβολών από το Rhynchophorus ferrugineus στην ευρύτερη περιοχή γύρω από το Βάι.
-
Η άμεση επανατοποθέτηση παγίδων στην περιοχή πλησίον του Βάι ώστε να εξακριβωθεί αν η εύρεση ενός εντόμου αποτελεί τυχαίο γεγονός ή υποδηλώνει την παρουσία του εντόμου στην περιοχή.
Σε περίπτωση εντοπισμού προσβολής ή σύλληψης νέων ατόμων θα τεθεί σε εφαρμογή η ισχύουσα φυτοϋγειονομική νομοθεσία που προβλέπει συγκεκριμένο σχέδιο δράσης.
από τη Περιφέρεια Κρήτης
Ένα δικό μας σχόλιο:
Τα πράγματα είναι απλά, η αντιμετώση απλή εάν θέλουμε να δούμε τη πραγματικότητα. Εκτός και αν όλοι επενδύουν στη καταστροφή. Παράλληλα με τα μέτρα αντιμετώπισης πρέπει να ερευνηθεί πως μολύνθηκε ο νομός Λασιθίου μέσα σε μερικές μέρες. Τα υπόλοιπα είναι προφάσεις.