![το εσωτερικό του Σπηλαίου της Μιλάτου με το εκκλησάκι milatos_spilaio](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/milatos_spilaio.jpg?resize=200%2C150)
Όπως κάθε χρόνο τη πρώτη Κυριακή μετά το Πάσχα, τη Κυριακή του Θωμά, τιμάται η επέτειος της εξόδου και σφαγής των γυναικόπαιδων και αμάχων του Σπηλαίου της Μιλάτου. Το πρόγραμμα για την 188ή επέτειο (Κυριακή 1
η Μάη), προβλέπει, όρθρο και θεία λειτουργία στο παρεκκλήσι του Αγίου Θωμά μέσα στο σπήλαιο, στη συνέχεια τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο εκπαιδευτικός Γιάννης Χριστοφάκης. Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με κατάθεση στεφάνων από πολιτικούς και εκπροσώπους φορέων.