Το συμβούλιο απασχόλησε το θέμα της ασφάλισης στον ΟΑΕΕ, των μικρών επαγγελματιών στα χωριά και προτάθηκε η κατάθεση πρότασης για απαλλαγή αυτής της μερίδας των επαγγελματιών αλλιώς όλα αυτά τα μικρομάγαζα θα κλείσουν.
Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Μανόλης Αικατερινάκης ήταν ο εισηγητής της μελέτης για τη σύσταση κοινωφελούς επιχείρησης κοινωνικής υπηρεσίας, για να συμπληρώσει ο Δήμαρχος ότι κάτω από αυτή την επιχείρηση θα ενταχθούν όλες οι κοινωνικές δράσεις τις οποίες έχει αναλάβει ο δήμος.
Στη συνέχεια συζητήθηκαν θέματα ύδρευσης και αποχέτευσης για να ολοκληρωθούν κάποιες υποδομές.
Από τη πλευρά του Πολιτιστικού οργανισμού του Δήμου, δόθηκε στο σώμα η μελέτη για τη δημιουργία ενός όπως ένα λυόμενο θέατρο, το οποίο μάλλον θα συναρμολογηθεί στη δημοτική πλαζ.
Το σώμα ενημέρωσαν οι ερασιτέχνες ψαράδες, για τις υπέρογκες τιμές που ζητά η Μαρίνα για τον ελλιμενισμό των μικρών σκαφών. Απ’ ότι φάνηκε τόσο η διοίκηση της Μαρίνας όσο και το δημοτικό συμβούλιο θεωρούν ότι οι ερασιτέχνες ψαράδες έχουν την οικονομική άνεση των ιδιοκτητών σκαφών αναψυχής και τους αντιμετωπίζουν ανάλογα. Οι ίδιοι δηλώνουν απογοητευμένοι από την αντιμετώπιση και προσβλέπουν στην ολοκλήρωση των έργων στο αλιευτικό καταφύγιο στον όρμο του Καθολικού για να γλυτώσουν απ’ το γδάρσιμο.