Με τον τρόπο αυτό η τοπική κοινωνία λέει ΟΧΙ στην απαξίωση της περιοχής με το κλείσιμο των υπηρεσιών που επιχειρείται από την πολιτεία. Αποφασίστηκε δια βοής από τους εκατοντάδες των πολιτών που ήταν παρόντες στη λαϊκή συνέλευση στη πλατεία Δικαστηρίων, ότι συμφωνούν με την πρόταση την επιτροπής αγώνα ώστε να δοθεί το χρονικό περιθώριο των 7 ημερών στους αρμοδίους φορείς για να αποφασίσουν αλλά και για να γίνουν και οι απαραίτητες επαφές.