![η εύκολη λύση, ο κατσίγαρος στα ρυάκια katsigaros](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/katsigaros.jpg?resize=200%2C121)
Παρά τους κανονισμούς, παρά τα πρόστιμα, παρά τον έλεγχο στο τρόπο λειτουργίας κάθε ελαιουργείου, κάποιοι παραμένουν εγκληματικά αμετανόητοι. Απορρίπτουν ανεξέλεγκτα τον κατσίγαρο που παράγει το ελαιουργείο τους, πού; μα σε κάποιο ρυάκι, ή ξεροπόταμο κλπ. κλπ. Έτσι για άλλη μια φορά, μάθαμε για ύπαρξη κατσίγαρων στο κοίτη του Αποσελέμη, εμφανή στη νότια είσοδο του φαραγγιού. Οι πληροφορίες μας λένε ότι κάποιος ή κάποιοι, μεταφέρουν με βυτία παραμονές εορτών, ώστε να μην υπάρχει έλεγχος, ποσότητες κατσίγαρου, νοτιότερα προς τις Ξεροκαμάρες, αδειάζουν το βυτίο, το περιεχόμενο του οποίου σιγά – σιγά, ρέει και καταλήγει στο δέλτα του ποταμού, στη θάλασσα.
Επίσης, σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται, κάτι τέτοιο. Έτσι Πέμπτη (6/1), στην είσοδο του φαραγγιού το νερό που έτρεχε είχε σκούρο χρώμα και μύριζε. Μήπως η διεύθυνση περιβάλλοντος της Περιφέρειας Κρήτης πλέον, θα πρέπει να ελέγχει συστηματικά το χώρο ώστε να συλλάβει τον πονηρό που ρυπαίνει;