Το δικαστήριο ήταν εκεί, αλλά η δικαιοσύνη ήταν απ‘ έξω. Οι στίχοι αυτοί του Διονύση Σαββόπουλου, ταιριάζουν γάντι στην εκδίκαση της υπόθεσης με κατηγορούμενο τον πρόεδρο της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Σητείας Μανώλη Βακόντιο, για μη καταβολή του δώρου Χριστουγέννων σε 24 εργαζόμενους. Βέβαια το δικαστήριο τήρησε το γράμμα του νόμου, αλλά ήταν σαφές ότι τόσο η πρόεδρος, όσο και ο εισαγγελέας, δεν είχαν καμία αίσθηση της βαρύτητας της υπόθεσης, ούτε των επιπτώσεων που μπορεί να επιφέρει στη παραπέρα λειτουργία της Ένωσης.
Από την όλη ακροαματική διαδικασία βγήκε ξεκάθαρα ότι δεν υπήρχε δόλος, κάτι που ουσιαστικά δέχτηκαν και οι 24 εργαζόμενοι που προσέφυγαν κατά του προέδρου. Η διαδικασία εστιάστηκε κυρίως σε ένα μικρό ποσό που οφείλει το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης στην Ένωση, το οποίο απλά κλείνει τη τρύπα του δώρου Χριστουγέννων.
Έτσι το δικαστήριο επέβαλε στον πρόεδρο Μανώλη Βακόντιο, ποινή φυλάκισης έξι μηνών με διετή αναστολή, με χρονικό περιθώριο αποπληρωμής του δώρου των Χριστουγέννων έως το τέλος Ιανουαρίου.
Ο κ. Βακόντιος άσκησε έφεση, αλλά το πρόβλημα παραμένει χωρίς εμφανή ορίζοντα επίλυσης του. {jcomments on}
Διαβάστε ακόμα:
Όταν η τυφλή δικαιοσύνη γίνεται μονόφθαλμη !!