![οι δήμαρχοι Αγίου Νικολάου, Ιεράπετρας και Σητείας με τον Άδωνι Γεωργιάδη μετά τη συνάντηση Adonis_dimarhoi](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Adonis_dimarhoi.jpg?resize=200%2C150)
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης έγινε επίσης τηλεφωνική παρέμβαση από τον Γραμματέα του Εθνικού Συμβουλίου ΠΑΣΟΚ και Βουλευτή Ν. Λασιθίου κ. Μιχάλη Καρχιμάκη.
Ο κ. Υφυπουργός ενημέρωσε τους Δημάρχους ότι αποδέχεται τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους ώστε να λειτουργήσουν εις το εξής απρόσκοπτα τα Δημοτικά Λιμενικά Ταμεία τα οποία έχουν συσταθεί και στους τρεις δήμους με προεδρικά διατάγματα ενώ έχουν ορισθεί και τα διοικητικά συμβούλια.
Στα πλαίσια αυτά θα εκδοθεί σχετική εγκύκλιος τις επόμενες ημέρες η οποία θα προσδιορίζει τις διαδικασίες μετάβασης στη νέα κατάσταση της χερσαίας ζώνης των Λιμένων και των τριών πόλεων ενώ παράλληλα θα υπάρξει ανάλογη διαδικασία και από το Υπουργείο Εσωτερικών.
Συνάντηση έγινε επίσης με τον πλοίαρχο κ. Σπανό αρμόδιο για τους λιμένες και τις λιμενικές υποδομές όπου συζητήθηκαν ζητήματα σχετικά με τις υποδομές και τη λειτουργία των λιμενικών επιτροπών.
από τον Δήμο Αγίου Νικολάου