![Συγκέντρωση παραγωγών 1 Συγκέντρωση παραγωγών 1](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/agrotes_apergia_nautergaton01.jpg?resize=200%2C133)
Οι παραγωγοί που συγκεντρώθηκαν, απαίτησαν την άμεση μεταφορά των ευπαθών προϊόντων τους. Είχαν έρθει από την Ιεράπετρα, το Τυμπάκι, την Ψαρή Φοράδα και άλλου.
Επιχείρησαν να κόψουν τους κάβους των πλοίων, ενώ στη συνέχεια πέταξαν πέτρες και τομάτες και έκαψαν λάστιχα. Ένταση δημιουργήθηκε όταν οι ναυτεργάτες έριχναν νερό, με τις μάνικες που υπάρχουν στα πλοία.
![Συνάντηση αρχών Συνάντηση αρχών](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/tsokas_karximakis_agrotes01.jpg?resize=200%2C138)
Η απεργία αναμένεται να λήξει τα ξημερώματα της Τεάρτης.
Η επιστολή των αγροτών προς ΠΝΟ
Με την παρούσα όλοι οι παρακάτω φορείς του Αγροτοσυνεταιριστικού κινήματος, θέλουμε να σας μεταφέρουμε το τεράστιο πρόβλημα που δημιουργείται στην οικονομία της Κρήτης από την αδυναμία μεταφοράς των ευπαθών πρώιμων κηπευτικών, προς το κέντρο.
![Συγκέντρωση παραγωγών 2 Συγκέντρωση παραγωγών 2](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/agrotes_apergia_nautergaton02.jpg?resize=195%2C150)
Είναι ευνόητο ότι εμείς δεν αντιπαλεύουμε τα δικαιώματα σας ούτε ζητούμε να δημιουργηθεί απεργοσπαστικός μηχανισμός αλλά ζητούμε την αλληλεγγύη και τη συμπαράσταση στο μεγάλο μας πρόβλημα, ένα πρόβλημα των αγροτών ολόκληρης της Κρήτης.
οι φορείς των αγροτών
- Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Ηρακλείου
- Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Λασιθίου
- Αγροτικός σύλλογος Τυμπακίου
- Αγροτικός σύλλογος Ησίοδος Ιεράπετρας
- Σύλλογος εκτός εποχής κηπευτικών Ιεράπετρας
- Σύλλογος Ανθοπαραγωγών Ιεράπετρας
- Σύλλογος εξαγωγέων Ιεράπετρας
- Εκπρόσωπος ΓΕΣΑΣΕ
- Εκπρόσωπος ΣΥΔΑΣΕ
- Συνεταιρισμός ¶ρβη Ηρακλείου
- Αγροτικός σύλλογος Ψαρή Φοράδα
γράφει η Βίκυ Αγγελοπούλου