![Κοπή της κορδέλας Κοπή της κορδέλας](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/limenarxio.jpg?resize=200%2C150)
Του αγιασμού προέστη ο Μητροπολίης Πέτρας Νεκτάριος, ενώ παρέστησαν, ο Γενικός Γραμματέας Λιμένων του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, κ. Βλάχος, οι βουλευτές και πολιτευτές του νομού, ο νομάρχης Λασιθίου και πλήθος κόσμου.
Στο ιστορικό παραχώρησης της χρήσης του κτιρίου το οποίο ανήει στο Λιμενικό Ταμείο Λασιθίου, αναφέρθηκε ο πρόεδρος του ταμείου Μανόλης Δανδουλάκης, ενώ ο Γενικός Γραμματέας Λιμένων, εξέφρασε την πολιτική του Υπουργείου και της κυβέρνησης όσον αφορά στην ανάπτυξη των λιμανιών της χώρας, αλλά και στην μετατροπή των Λιμενικών Ταμείων σε Ανώνυμες εταιρείες.
Η τελετή ολοκληρώθηκε με δεξίωση, σε ξενοδοχείο της πόλης.
Η τελετή ολοκληρώθηκε με δεξίωση, σε ξενοδοχείο της πόλης.