![Γεωργία Γεωργία](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/agriculture01.jpg?resize=200%2C150)
Η ερώτηση:
«Κύριε Υπουργέ, Με το νόμο 2520/1997 θεσπίστηκε η επιδότηση επιτοκίου κατά 80% για αγορά γης από νέους αγρότες στις ορεινές και ημιορεινές περιοχές και 60% για τις υπόλοιπες, επίσης όσον αφορά τα δάνεια που συνάπτουν νέοι αι νεοεισερχόμενοι αγρότες με στόχο την αγορά γης.
Η διάταξη αυτή εφαρμόστηκε και λειτούργησε με αποτελεσματικότητα από το 1997 μέχρι και τις αρχές του 2006. Το 2005 με το νόμο 3399/2005 αυξήθηκε η επιδότηση του επιτοκίου από το 80% στο 100%.
Εδώ όμως και λίγους μήνες όχι μόνο δεν εφαρμόζεται η νέα ευνοϊκότερη ρύθμιση για τους νέους αγρότες, αλλά έχει ανασταλεί και η εφαρμογή της προηγούμενης διάταξης του 1997.
Μετά τα παραπάνω ερωτάστε:
– Για ποιους λόγους δεν εφαρμόζετε το νόμο σχετικά με την επιδότηση του επιτοκίου κατά 100% για δάνεια νέων αγροτών με σκοπό την αγορά γης;
– Γιατί η Κυβέρνηση δεν ανταποκρίνεται στην εφαρμογή των νόμων που η ίδια θέσπισε;
– Πόσα είναι τα αιτήματα νέων και νεοεισερχόμενων αγροτών στο Νομό Λασιθίου, τα οποία κατατέθηκαν στις Υπηρεσίες και αναμένουν την έγκριση σε ενεργοποίηση της συγκεκριμένης διάταξης»;
Ο ερωτών Βουλευτής
Μιχάλης Καρχιμάκης