![Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/nosokomeio_aghiou_nikolaou01.jpg?resize=200%2C150)
Το περιστατικό είχε σαν αποτέλεσμα, λίγες ώρες μετά, η Παιδιατρική Κλινική να δεχτεί πολλές δεκάδες γονείς οι οποίοι έσπευσαν πανικόβλητοι για να ενημερωθούν, πράγμα για το οποίο φρόντισε ο ιατρός κ. Καμπουράκης.
Ο συγκεκριμένος άνδρας, νοσηλεύεται σε καταστολή σε δωμάτιο της εντατικής και το μικροβιολογικό εργαστήριο του νοσοκομείου είναι σίγουρο πλέον ότι πρόκειται για πνευμονιόκοκκο. Έτσι χορηγείται πλέον η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή στον ασθενή ο οποίος πλέον δεν έχει πυρετό. Όπως μας είπε ο Διευθυντής της μονάδας εντατικής θεραπείας κ. Τρουλάκη, οι γιατροί θα προσπαθήσουν μετά από 24 ώρες να ξυπνήσουν τον ασθενή, αν και η μέχρι στιγμής πορεία του εξελίσσεται ικανοποιητικά.
Όπως μας είπε ο Διοικητής του Νοσοκομείου Πάνος Σπαθαράκης, ο κίνδυνος μετάδοσης υπάρχει μόνο με επαφή, δηλ. Στο στενό οικογενειακό περιβάλλον του ασθενούς.
Ευχαρίστησε δε τους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό για την άμεση αντιμετώπιση του συμβάντος.