![το σημείο της σήραγγας](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Tunnel_KaloHorio.jpg?resize=640%2C420)
Να μην γίνουν τη Παρασκευή (16/1) τα εγκαίνια του τμήματος Άγιος Νικόλαος – Καλό Χωριό, του Βόρειου Οδικού Άξονα, ζήτησε από την αντιπεριφερειάρχη Λασιθίου, ο Συ.Ριζ.Α. Μεραμπέλλου, προφανώς λόγω της προεκλογικής συγκυρίας
Από τη πλευρά της η αντιπεριφερειάρχης Πελαγία Πετράκη, δήλωσε αναρμοδιότητα και παρέπεμψε τον Συ.Ριζ.Α. στον Οργανισμό Ανάπτυξης Κρήτης, στου οποίου την αρμοδιότητα ανήκει και ο Β.Ο.Α.Κ.. Αντιδράσεις έχουν υπάρξει και από άλλες πλευρές.
Στην ανακοίνωση της η αντιπεριφερειάρχης:
Εκ παραδρομής έγινε αίτημα στην Περιφερειακή Ενότητα Λασιθίου για αναβολή των εγκαινίων του ΒΟΑΚ «τμήμα Άγιος Νικόλαος – Καλό Χωριό».
Όπως έχει ήδη ενημερωθεί ο Σύριζα Μεραμβέλλου κύριος του έργου είναι ο ΟΑΚ που έχει την ευθύνη κατασκευής και διαχείρισης του. Το παραπάνω αίτημα λοιπόν πρέπει να απευθυνθεί στον ΟΑΚ καθώς είναι και ο οργανωτής των εγκαινίων.