![Από τη συνεδρίαση του ΣΝΟ Από τη συνεδρίαση του ΣΝΟ](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/snoirakl27-08.jpg?resize=200%2C150)
Κατά τη διάρκεια της Συνεδρίασης του ΣΝΟ, επισημάνθηκε η αναγκαιότητα ενίσχυσης του προσωπικού και των μέσων αντιμετώπισης των φυσικών καταστροφών, με ιδιαίτερη έμφαση στην άμεση επέμβαση των Νομαρχιακών και Δημοτικών δυνάμεων.
Επίσης, υπογραμμίστηκε ο ρόλος του καλύτερου συντονισμού των ομάδων που συμμετέχουν στις επιχειρήσεις για να είναι πιο αποτελεσματικές οι επεμβάσεις τους, καθώς και ο ρόλος της τοπικής αυτοδιοίκησης στην οράνωση των σχεδίων αντιμετώπισης των φαινομένων αυτών.
Η συνεδρίαση χαρακτηρίστηκε από το βαρύ κλίμα που έχει διαμορφωθεί από την εθνική τραγωδία που επέφεραν οι πυρκαγιές που πλήττουν περιοχές της περιφέρειας Πελοποννήσου και εκφράστηκε από όλους η θλίψη, η οδύνη και η διάθεση αλληλεγγύης προς τους δοκιμαζόμενους κατοίκους των πληγεισών περιοχών.