![Μικελιδης - Παναγιωτόπουλος - Καλτσίκη Μικελιδης - Παναγιωτόπουλος - Καλτσίκη](https://i0.wp.com/www.104fm.gr/images/stories/space/panagiotopoulos-(13).jpg?resize=200%2C150)
Το βράδυ του Σαββάτου, έγινε η κυρίως εκδήλωση του τετραημέρου, με παρόντα τον Σκηνοθέτη, τον κριτικό κινηματογράφου Νίνο Φενέκ Μικελίδη, τον συγγραφέα και σεναριογράφο ου Delivery, Μισέλ Φάις και την πρωταγωνίστρια στην τελευταία του ταινία, κ. Καλτσίκη.
Μετά τους χαιρετισμούς τόσο του Αντιδημάρχου Αγίου Νικολάου, όσο και του προέδρου του Πολιτιστικού Οργανισμού, για τον σκηνοθέτη μίλησε ο Νίνο Φενέκ Μικελίδης, ο οποίος μας είπε ότι ουσιαστικά ο Νίκος Παναγιωτόπουλος έχει ασχοληθεί με όλα τα κινηματογραφικά είδη, από την κωμωδία, το μελόδραμα, την κοινωνική σάτιρα, το φιλμ νουάρ, τα κοινωνικά προβλήματα και άλλα. Αμέσως μετά προβλήθηκε η ταινία Delivery, η τελευταία ταινία, μια περιπλάνηση μέσα στην Αθήνα.
![Νίνο Φενέκ Μικελίδης Νίνο Φενέκ Μικελίδης](https://i0.wp.com/www.104fm.gr/images/stories/space/panagiotopoulos-(12).jpg?resize=200%2C150)
Ακόμα, ο Νίνο Φενέκ Μικελίδης, στάθηκε στον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν οι κριτικοί κινηματογράφου και τη χρησιμότητα τους, ενώ ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, μίλησε για την ανάγκη του σκηνοθέτη στον κριτικό.
Η συζήτηση μπήκε και σε αρκετές λεπτομέρειες των ταινιών του σκηνοθέτη, ο οποίος στην ερώτηση, γιατί έγινε σκηνοθέτης απάντησε γιατί μια μέρα πριν πολλά χρόνια συνάντηση στο Κολωνάκι τον Νίκο Κούνδουρο.
![Παναγιωτόπουλος - Καλτσίκη Παναγιωτόπουλος - Καλτσίκη](https://i0.wp.com/www.104fm.gr/images/stories/space/panagiotopoulos-(25).jpg?resize=150%2C200)
- Ονειρεύομαι τους φίλους μου (1993),
- Ο εργένης (1997),
- Αυτή η νύχτα μένει (1999),
- Delivery (2003),
- Κουράστηκα να σκοτώνω τους αγαπητικούς σου (2002),
- Οι τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας (1978).
Οι σινεφίλ της εύφορης κοιλάδας