Ο απερχόμενος Νομάρχης και από 1ης του έτους Δήμαρχος Ιεράπετρας Σήφης Αναστασάκης, εμφανώς συγκινημένος έκανε ένα σύντομο απολογισμό του έργου της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Λασιθίου στα 16 χρόνια που πέρασαν, για να πάρει το λόγο ο νέος Αντιπεριφερειάρχης Λασιθίου Νίκος Καστρινάκης και να αναφερθεί στο μέλλον. Ο νέος Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος
Αρναουτάκης, μίλησε για το αύριο, υποσχέθηκε ότι δεν θα πάει ούτε ένα ευρώ χαμένο από το ΕΣΠΑ, θα δοθεί μεγάλο βάρος στην ανάπτυξη του νησιού και στο έλλειμμα ανάπτυξης του Λασιθίου. Ο κύριος Αρναουτάκης υποσχέθηκε άμεσα η Κρήτη να αποκτήσει γραφείο στις Βρυξέλλες για να μην πηγαίνει τίποτα χαμένο, εξέφρασε δε τη βεβαιότητα ότι η εμπειρία του ως δήμαρχος, Ευρωβουλευτής, αλλά και υφυπουργός, θα είναι χρήσιμη.
Χαιρετισμούς απήυθηναν και ο δήμαρχος Αγίου Νικολάου, αλλά και οι Μητροπολίτες Ιεραπύτνης και Πέτρας.Ο Μητροπολίτης Πέτρας μάλιστα ζήτησε περισσότερη προσοχή στο Λασίθι.