Ο κ. Τσίπρας στην ομιλία του αναφέρθηκε στις αντιμνημονιακές δυνάμεις που υπάρχουν στη χώρα, στα προβλήματα που έχει προκαλέσει και θα προκαλέσουν οι συμφωνίες με τους δανειστές καθώς και στη θέση του κόμματος για τις σχέσεις ανάμεσα στα κόμματα της αριστεράς. Είπε μάλιστα ότι ένα μεγάλο ποσοστό στα κόμματα της αριστεράς θα πιέσει προς τη κατεύθυνση της συνεργασίας μεταξύ τους.
Τέλος παρουσίασε τους τέσσερις υποψήφιους βουλευτές του κόμματος στο νομό, κυρίους Θραψανιώτη, Δερμιτζάκη, Μούστο και Γαρεφαλάκη για να επισκεφτεί στη συνέχεια τη Κριτσά.
Την ομιλία παρακολούθησε και ο Νίκος Κούνδουρος, ο οποίος μίλησε για λίγο.