![ECO HELLAS - Βιοαέριο Ιεράπετρας, πρώτη παρουσίαση](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/IMG_20240520_123038.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Η πρώτη παρουσίαση της επένδυσης της ECO HELLAS – Βιοαέριο Ιεράπετρας, έγινε το πρωί της Δευτέρας (20/5) στο Κάτω Χωριό. Προσκεκλημένοι ο δήμος, η αντιπεριφέρεια, αλλά κυρίως αγροτικοί παράγοντες της ευρύτερης περιοχής της Ιεράπετρας.
Στελέχη της εταιρίας παρουσίασαν τις δυνατότητες της νέας μονάδας η οποία θα ξεκινήσει να κατασκευάζεται στη περιοχή της Μακρυλιάς και θα αρχίσει να λειτουργεί μέσα στο 2025. Η μονάδα θα συγκεντρώνει τα φυτικά απόβλητα της αγροτικής παραγωγής και τον Κατσίγαρο της Ιεράπετρας και θα εξάγει βιοαέριο το οποίο θα αποθηκεύεται για να χρησιμοποιηθεί για τη παραγωγή ρεύματος.
Χαιρέτισαν ο Πρωτοσύγκελος της Μητρόπολης Ιεραπύτνης και Σητείας Αμβρόσιος, ο Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Λευτέρης Αυγενάκης, ο δήμαρχος Ιεράπετρας Μανώλης Φραγκούλης.
Η διευθύνων σύμβουλος της ECO HELLAS, Ελένη Μπαϊράμη, παρουσίασε το έργο και τις δυνατότητες του, για να ξεναγηθούν οι προσκεκλημένοι λίγο αργότερα επί τόπου στο χώρο όπου θα γίνει η εγκατάσταση στη Μακρυλιά.
Όπως μας είπε η κ. Μπαϊράμη:
Σημειωτέον ότι στη Σητεία υπάρχουν αντιρρήσεις για την εγκατάσταση της εκεί μονάδας για τον φόβο δυσοσμίας και υποβάθμισης του περιβάλλοντος.