![αναβίωση παραδοσιακού Παλαικαστριανού γάμου](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/palikastrogamos-001.jpg?resize=551%2C800)
Με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης- Περιφερειακή Ενότητα Λασιθίου θα πραγματοποιηθεί στις 20 Ιουλίου 2014 στο Παλαίκαστρο η «Αναβίωση τοπικών εθίμων».
Ο Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Παλαικάστρου αναβιώνει το έθιμο του παραδοσιακού Παλαικαστριανού γάμου στα πλαίσια μιας εκδήλωσης που περιλαμβάνει μουσική από το συγκρότημα του Μανώλη Κονταρού και θεατρική παράσταση. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην κεντρική πλατεία του χωριού, ώρα έναρξης 21:00.