![Από τον Bach στους Tuxedomoon](https://i0.wp.com/104fm.gr/cms/wp-content/uploads/Από-τον-Bach-to-Tuxedomoon.jpg?resize=566%2C800&ssl=1)
Έργα για τσέλο και πιάνο
Μια συναυλία αφιερωμένη σε μουσική που χαρακτηρίζεται από διάθεση για διαλογισμό και εσωτερικότητα μας προτείνουν οι Μάνος Σγουρίδης στο βιολοντσέλο και η Έρη Ζερβάκη στο πιάνο.
Θα ακουστούν έργα όπως το διαχρονικό Ave Maria των Bach/Gounod, το κατανυκτικό Spiegel im spiegel του Pärt, το συγκλονιστικό Louange à l’éternité de Jésus του Messiaen, το νεομπαρόκ αριστούργημα Musica nostalgica του Schnittke, όπως και πρωτότυπες συνθέσεις των Ζερβάκη και Σγουρίδη σε πρώτες εκτελέσεις. Τέλος, η βραδιά θα ξεφύγει από τα στενά κλασσικά πλαίσια, καθώς θα ακουστούν κομμάτια των Tuxedomoon και Ólafur Arnalds.